• עו"ד אבנר לוי

לחתום או לא לחתום זאת השאלה

עולים חדשים מצרפת אשר לא דיברו היטב עברית ביקשו לקנות דירת מגורים בישראל. על מנת לקבל פרטים נוספים על הדירה, דרש מהם המתווך לחתום על מסמך הכולל הצעה כספית לרכישת הדירה. המסמך כלל גם את הסעיף :" באם אחזור בי מהצעתי הנ"ל, לאחר שתתקבל ע"י המוכר, אשלם למוכר/ים פיצוי מוסכם ע"ס 10% מגובה הצעת הרכישה."לאחר קבלת הפרטים הנוספים על הדירה החליטו הרוכשים הפוטנציליים שאינם מעוניינים בדירה.מוכרי הדירה ביקשו פיצוי בסך 10% כפי שנקבע במסמך עליו חתמו הנתבעים בפני המתווך, התביעה נדונה בבית משפט השלום ברמלה בת"א ת"א 11-11-31303 כץ ואח' נ' חדד ואח' בפני כב' השופט הבכיר זכריה ימיני ביום 11/09/2019 (כותב המאמר: לא ייצג בתיק ). לאחר שמיעת טיעוני הצדדים קובע בית המשפט בפסק הדין כי " הוכח מהעדויות ומהמסמכים שצרפו התובעים לתביעתם שהמתווך התנה את מסירת הפרטים המהותיים לעסקה, בחתימה על המסמך שכן כל המסמכים המהותיים הועברו רק לאחר מכן באמצעות המייל או הוואטס אפ. לא הגיוני, מנוגד לדין ויהיה קשה לקבל על הדעת כי רוכשים יתחייבו לעשות עסקה ולשלם פיצוי מוסכם בטרם ידעו את פרטיה המהותיים של העסקה, יגמרו דעתם לבצע את העסקה, וחרף העובדה שיהיו להם ההסתייגויות רבות שבאו לידי ביטוי גם על גבי טופס ההצעה. נראה כי יש לקבל את עמדתם לפיה על מנת לברר את הפרטים המהותיים אולצו לחתום ההצעה אודות דירה שהתעניינו בה ולא נותרה להם כל ברירה אחרת בעניין זה." בית המשפט עומד גם על חוסר הסימטריה שבין התובעים לנתבעים בכל הקשור לזמנים שנקבעו במסמך, על חוסר המסויימות הנדרשת בהסכם,ועל פגמים נוספים התומכים בתענות הנתבעים, אחרית דבר בית המשפט דוחה את התביעה ומחייב את התובעים בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד. (לקריאת פסק הדין המלא לחץ כאן).


חתימה על מסמך, הינה לכאורה פעולה פשוטה אליה אנו נדרשים כמעט בכל פעם בה אנו מבקשים להגיע להסכמות או הבנות עם צד אחר, למשל חתימה על הסכם מכירת או רכישת דירה, הסכם שכירות, מסמכי בנק, הסכם עם חברת סלולר, שובר כרטיסי אשראי בעת רכישת מוצרים ושירותיים שונים, חתימה על כתב ויתור סודיות רפואית ועוד תחומים רבים איתם אנו נפגשים על בסיס יומי.רובנו לא נותנים תשומת לב מספיקה לפרטים הקטנים הכלולים במסמך, דבר שלא אחת מוביל לצרות, שיכולנו למנוע בפעולה פשוטה.כבר כאן נציע לא לחתום על מסמך/הסכם לפני שקראתם והבנתם את משמעות הדברים האמורים בו.זכרו כי בחתימתכם אתם מאשרים ונותנים את הסכמתכם לאמור במסמך.לחתימה יש משמעות משפטית ומהווה ראיה לכאורה בכל הליך משפטי. משמעותה המשפטית של החתימה היא הסכמת החותם לנאמר בו, ולהבנת הנאמר בו.על אף האמור , ישנם לא מעט מקרים בהם למרות שחתמנו על מסמך/הסכם, בנסיבות המיוחדות לכל מקרה ומקרה, עדיין יהיה ניתן לטעון כנגד משמעות החתימה, ואף לבטלה.

חוק החוזים (חוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג-1973*), קובע את המקרים בהם ניתן לבטל חוזה עליו חתמנו .


חוזה למראית עין - זהו הסכם שנכרת על מנת להציג מצג שווא בפני צד ג, ובכך לזכות בטובה מסויימת

טעות - הסכם שהחותם טעה לחשוב על דבר מסויים כנכון או מחשבה/אמונה שאינה תואמת את העובדות או את המצב החוקי/משפטי.

הטעיה- כאשר צד לחוזה מטעה את הצד שכנגד או שאחד הצדדים עושה פעולה שיוצרת מצג שווא בפני הצד השני ועל סמך מצג זה נחתם ההסכם או במקרה שאחד הצדדים אינו מגלה את כל העובדות הידועות לו כאשר היה צריך לגלותן

טעות סופר - טעות ברישום פרט או פרטים מסוימים בחוזה,אשר משפיעה על המשמעות שהצדדים התכוונו לתת לחוזה. במקרה כזה יתוקן החוזה לפי אומד דעת הצדדים ואין הטעות עילה לביטול החוזה.

כפיה - כאשר צד לחוזה כופה על צד השני להתקשר איתו בחוזה כנגד רצונו.

עושק- כאשר צד לחוזה מנצל מצוקה של הצד השני, מצוקה שכלית או גופנית.


לסיכום, בטרם תחתמו על הסכם / חוזה או כל מסמך אחר בו אתם נוטלים על עצמכם התחיבויות משמעותיות מומלץ להתייעץ עם עו"ד ולפעול על פי הנחיותיו המקצועיות, ובכל מקרה המנעו מלחתום על כל מסמך או חוזה בטרם קראתם והבנתם את האמור במסמך או בחוזה.

צרו קשר

כתבו לנו

אבנר לוי משרד עורכי דין

טלפון: 054-4901678

תל אביב | ירושלים | מרכז שפירא | קרית גת

מייל: avner.lev@gmail.com

פקס: 153-88501678

האתר נבנה ע"י לין - Lin.co.il

© 2020 כל הזכויות שמורות לאבנר לוי משרד עורכי דין.