• עו"ד אבנר לוי

סכסוך על דרך העוברת בין שתי משקים במושב – זיקת הנאה במקרקעי ציבור

בין שני יורשים של משקים סמוכים במושב התפתח סכסוך לגבי הדרך העוברת בין המשקים

בעל אחד המשקים טען כי רוב הדרך עוברת בשטחו ועל כן ביקש למנוע את השימוש בדרך מהמשפחה הגרה במשק הסמוך.

בעלי המשק השני הודו כי אכן רוב הדרך עוברת בשטחו של המשק השכן אבל עומדת להם הזכות להשתמש בדרך וזאת מכוח "זיקת הנאה" האמורה בחוק המקרקעין, והגישו תביעה לסעד הצהרתי.

התובעים אשר יוצגו על יד משרדינו, הוכיחו כי במקרה הנדון מתקיימים כל התנאים להיווצרותה של זיקת הנאה כקבוע בחוק ומשכך קיבל בית המשפט את התביעה וקבע כי למשק התובעים זיקת הנאה בדרך העוברת בין שני המשקים ועל הנתבעים נאסר למנוע את השימוש בדרך מבאי משק התובעים. לקריאת פסק הדין המלא לחץ כאן.

סכסוך בין שכנים במושבים על דרך העוברת בין שני המשקים הינו סכסוך נפוץ.

לרוב בין שני משקים במושב עוברת דרך אחת המאפשרת גישה לעורף חלקה א' בה מצויים מבני המגורים ומבני המשק.

כדי שבעלי הזכויות במשק ינצלו את אדמותיהם באופן מקסימאלי נהוג לסלול דרך גישה משותפת העוברת בין שני המשקים, מחצית הדרך עוברת בשטחו של משק אחד והמחצית השניה בשטחו של המשק השני.

עם השנים מטשטשות גבולות הדרך ולא אחת תוואי הדרך משתנה כאשר החלוקה הראשונית בה הדרך עוברת באופן שווה בשטחם של השכנים כבר אינה קיימת, מצב נוסף בו הדרך אינה עוברת באופן שווה בשטחם של המשקים היא כאשר עקב תוואי הדרך לא ניתן לחלק את הדרך באופן שווה.

במקרים שכאלה מגיעים בעלי המשקים להבנות והסכמות בדבר החלוקה , כאשר הצד שבו עוברת מרב הדרך מקבל פיצוי מהצד השני.

הסכמות אלה נעשו בד"כ בעל פה ולכן קשה להוכיח את קיומן. ברוב מוחלט של המקרים תוואי הדרך נקבע ע"י בעלי המשקים המקוריים, בתחילת שנות ה 50 של המאה הקודמת. במהלך השנים עם התבגרותם של בעלי המשקים, הזכויות במשק עברו לידי בנים ממשיכים או נמכרו לבעלים חדשים אשר לא היו שותפים לקביעת תוואי הדרך, ולא מכירים את הנסיבות שעל פיהם נקבע המתווה.

רוב הסכסוכים בעניין תוואי הדרך הינו בין הדור השני של בעלי הזכויות במשקים, הסכסוך מתעורר כאשר צד אחד מבקש לקבוע איפה עובר קו הגבול בין שני המשקים ולחלק את מסלול הדרך באופן שווה או לחילופין שכל צד יסלול דרך נפרדת בתוך המשק שלו.

ההמלצה שלנו במקרים של סכסוכי שכנים במושבים היא לנסות להגיע לפשרה המוסכמת על שני הצדדים. במידה והצדדים לא מצליחים להגיע לפשרה חשוב לפנות לעורך דין בעל נסיון בסכסוכי שכנים במושבים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה

צרו קשר

כתבו לנו

אבנר לוי משרד עורכי דין

טלפון: 054-4901678

תל אביב | ירושלים | מרכז שפירא | קרית גת

מייל: avner.lev@gmail.com

פקס: 153-88501678

האתר נבנה ע"י לין - Lin.co.il

© 2020 כל הזכויות שמורות לאבנר לוי משרד עורכי דין.